Vize

Vize, bir ülkeye girmek veya bir ülkeden çıkmak için yetkili makamlardan alınması gerekli izin. Vize, pasaporta, onu kullanarak ülkeye girilebilmesi için yapılan onaydır. Belgeyi geçerli sayma ve giriş çıkışta sorun olmadığını belirtir. Pasaportu veren otoriteyi yani devleti tanıma anlamı da taşır. 

Vize Başvurusu Yapmak 

Başvuru sahibi önceliklerini belirleyerek başvurusunu yapmalıdır. Vize işlemleri nasıl yapılır sorusu başvuru sahibinin pasaportunun geçerlilik tarihi ve seyahat amacının ne olduğu ile yakında ilgilidir. Hazırlayacağınız evraklar seyahatinizin amacıyla yakında ilgilidir ve ileleyen dönemde bütün vize işlem süresini şekillendirecektir. Öncelikle belirtmek gerekir ki T.C. vatandaşlarından vize talep eden ülkeler, vize bitiş tarihi itibariyle pasaportun seyahat sonrası 3 ila 6 ay geçerli olmasını bir ön koşul olarak belirlemişlerdir. Geçerli pasaporttan kastedilen şey pasaportun seyahat sonrası ne kadar süre ile geçerli olduğudur. Seyahat amacınız kısa süreli vizelerde turistik, iş amaçlı ticari, aile/akraba/arkadaş ziyareti vizesi türlerinden yalnızca biri olabilir. Örneğin hem ticari hem turistik vize başvurusunu aynı anda aynı ülkeye yapamazsınız. Seyahat amacınız net olmalıdır; örneğin Almanya’da yaşayan bir yakınınızdan davetiye ya da diğer adıyla istek mektubu aldıysanız vize başvuru türünüz turistik olamaz. Her şeyi doğru hazırladığınızı düşünseniz bile seyahat amacının başvuru formu ve dilekçede yanlış bildirimi vize reddine sebebiyet verecektir. Seyahat amacınızı netleştirdikten sonra mesleğinize uygun evrakları hazırlamanız gerekmektedir. 

Vize İşlemlerinde Aracı Kurum

Vize işlemlerinde aracı kurumların başında gelen Portal Turizm Kayseri şubesiyle başvuruların kolaylıkla yapılmasını sağlamaktadır. Portal Turizm başvuru sahiplerinin dosyalarının başvuruya uygunluğunu kontrol ettikten, gerekli uyarıları yaparak tavsiyelerde bulunduktan sonra vize dosyanızı ilgili konsolosluğun değerlendirmesine sunar. Birçok konsolosluk ve konsolosluğa bağlı başvuru merkezlerinde vize müracaatında bulunan kişilerin şahsen konsoloslukta bulunması şartı bulunmamaktadır. Bu nedenle başvurular üçüncü şahıslar ve vize işlemlerinde aracı kurum temsilcileri tarafından yapılabilmektedir. Çalışma prensiplerimiz hakkında detaylı bilgiyi çağrı merkezimizi arayarak öğrenebilirsiniz.